Co to jest mastermind?

Napoleon Hill, który jest uznawany za twórcę koncepcji grup mastermindowych pisał, że mastermind to synergia umysłów. A my możemy napisać po naszemu “co dwie głowy, to nie jedna…”. Czym jest mastermind w praktyce?

Ludzie

👥 Mastermind to grupa kilku osób (zazwyczaj 3 – 5), które wzajemnie się wspierają w drodze do jakiegoś celu. Najczęściej są to osoby prowadzące biznes lub rozpoczynające takie działania. Wsparcie polega na wymianie doświadczeń, wiedzy i pomysłów.

Cykliczne spotkania

📋 Mastermind to cykliczne spotkania (online lub w rzeczywistości), których przebieg ma określony plan i z góry określony czas trwania. Podczas tego spotkania każdy ma “swój czas” na zadanie pytania lub wspólne rozgryzienie problemu. Pod koniec spotkania każdy uczestnik wybiera sobie jeden cel/działanie, które zrealizuje do następnego mastermindu.

🔨 Przekuwanie “gadania” na działanie (wybranie i zrealizowanie celu pomiędzy spotkaniami) to moim zdaniem najważniejsza cecha tych spotkań.

Temat

🎯 Grupy mastermind najczęściej powstają wokół ważnej dla jej uczestników tematyki. Na przykład: budowanie marki osobistej w internecie albo rozwijanie sklepu stacjonarnego. To istotne, ponieważ dzięki temu każdy jest zaangażowany w rozwiązanie problemu drugiego (bo to jest aktualnie jego problem albo może być za chwilę).

Wsparcie

💨 Właściciele biznesów bardzo często doświadczają czegoś na kształt “samotności”. Często nie mają w swoim otoczeniu osób, z którymi w rzeczowy sposób mogliby przedyskutować różne nurtujące ich kwestie. Teściowa raczej nie pomoże zbudować strategii marketingowej. Mąż nie zawsze jest zainteresowany rozgryzaniem grupy docelowej. Dla przyjaciółki każdy pomysł jest znakomity. W dużych firmach problemy można omawiać na spotkaniach zespołów. A w mniejszej firmie? Nawet jeśli zatrudniasz pracowników, to oni nie zawsze są partnerem do rozmów o trudnościach. Jeśli firmę budujesz jednoosobowo, to tym bardziej nie ma się do kogo odezwać. W takiej sytuacji grupa mastermind jest zespołem zaufanych osób, z którymi można się konsultować i od których uczyć.

Jeśli zastanawiasz się czy każde spotkanie z innymi przedsiębiorcami jest mastermindem, przeczytaj artykuł “Mastermind czy nie mastermind? Oto jest pytanie…”.

Szukasz grupy mastermindowej? Wskakuj na Facebooka do naszej grupy MasterMind praktyce.

Dodaj komentarz